Wüstenrot > Povinné ručení - Poradna> Aktuality z pojišťoven a motorů

 

Zprávy a novinky ze světa motorů a pojištění

10. 2. 2010 Téma: POVINNÁ VÝBAVA AUTA

Povinná výbava auta je tak trochu nejasnou záležitostí a ne všichni řidiči přesně tuší, co momentálně povinné je a co není. Zde máte připravený jednoduchý přehled o povinné a nepovinné výbavě. Povinná výbava je upravena vyhláškou Ministerstva dopravy č. 341/2002 Sb., tam najdete plné znění.

POVINNÁ VÝBAVA  - co nesmí chybět v povinné výbavě osobního automobilu

1. Elektrické pojistky- v povinné výbavě musí být jedna náhradní elektrická pojistka od každého druhu použitého v daném automobilu.

2. Náhradní žárovky- platí stejné pravidlo jako u pojistek, ke každému použitému druhu žárovky musíte mít jednu náhradu.
 
3. Příruční zvedák (hever) - v povinné výbavě musí být takový příruční zvedák, jehož nosnost se rovná maximální možné zátěži na nápravu (vyčtete v technickém průkazu).
 
4. Klíč- na šrouby na kolech vozidla.
 
5. Výstražný trojúhelník<
 
6. Náhradní kolo - od 15. 9. 2009 není povinnost rezervy ve výbavě auta absolutní, vozy uvedené do provozu po tomto datu nemusí vozit náhradní kolo, pokud jsou vybaveny prostředkem pro opravu pneumatik bez demontáže (např. sprej zacelující dílu v pneumatice); pokud jste svůj vůz uvedli do provozu před 15. zářím 2009, nemusíte vozit rezervu v případě, že s tím souhlasí výrobce vozidla (stanoviska najdete nejsnáze na webech jednotlivých automobilek či se můžete řídit tím, jestli nová vozidla vašeho typu prodávají bez rezervy).
 
7. Reflexní vesta- v současnosti pouze doporučený prvek povinné výbavy bude povinný od 1. 1. 2011.
 
8. Lékárnička- nová vyhláška přinesla novinky, lékárnička nemusí obsahovat spínací špendlík, nutná je resuscitační maska či izotermická folie. Lékárničky vybavené obsahem do roku 2009 lze použít jen do konce roku 2010. 
 
 

NEPOVINNÁ VÝBAVA, přesto doporučená

  • tažné lano,
  • hasicí přístroj,
  • reflexní vesta (do 31. 12. 2010 nepovinná),
  • pracovní rukavice,
  • svítilna na baterie,
  • startovací kabely.
Kalkulator

Novinky

Sleva 30% na pojištění majetku

Sjednejte si pojištění svého majetku nyní o 30% levněji. Zjistěte více »

První povinné ručení bez závazků

Wustenrot pojišťovna zavádí inovované povinné ručení - od 4.9.2012 nabízi Wustenrot vyšší bonusy pro řidiče jezdící bez nehod. Navíc přináší jediněčnou nabídku na českém trhu - možnost kdykoliv ukončit pojištění. více »

Sjednejte si nové pojištění WÜSTENROT ProAuto

Sjednejte si nové komplexní pojištění vozidel WÜSTENROT ProAuto, které spojuje povinné ručení a havarijní pojištění více »